W dniu 12.01.2022r. odbyło się posiedzenie 3 sejmowych komisji:
- Komisja Polityki Senioralnej – przewodnicząca Joanna Borowik
- Komisja Polityki Społecznej – przewodnicząca Urszula Rusecka
- Komisja Zdrowia – przewodniczący Tomasz Latos.
Posiedzenie zwołane było przez grupę posłów na wniosek „Koalicji na pomoc niesamodzielnym” w zakresie opieki długoterminowej i poruszenia kwestii koordynacji międzyresortowej zapowiadanej deinstytucjonalizacji i obecnej sytuacji kadrowej w opiece długoterminowej oraz wyceny świadczeń. Posiedzenie dla gości było prowadzone w formie on line z możliwością zabrania głosu. W posiedzeniu zdalnym i możliwością zabrania głosu udział wzięła Mariola Łodzińska jako przedstawiciel NRPiP. Informację na temat opieki długoterminowej (przesłane w załączeniu) przedstawił wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski a w uzupełnieniu wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Wiceminister zdrowia odniósł się do przesłanego materiału oraz wskazał na dokument strategii „Zdrowa przyszłość” ( przesłane w załączeniu) jako priorytety do 2027 roku z perspektywą do 2030 r.
Poruszone zostały kwestie:
- Poprawa jakości zdrowia i jak najdłuższe utrzymanie sprawności w wieku podeszłym
- Rozwój środowiskowych domów opieki i wsparcia opiekunów
- Podniesienie kwestii zwiększenia liczby opiekunów oraz kształcenia kadr w zakresie opieki długoterminowej
- Wskazania na wzrost środków w zakresie opieki długoterminowej jaka miała miejsce 4 lata co zostało wykazane w informacji opracowanej przez MZ i przygotowanej przez AOTMiT
- Poprawa dostępności do opieki długoterminowej
- Rozwój innowacyjnych form – telemedycyna
- Opieka psychiatryczna
Przedstawiciele zaproszeni na posiedzenie Komisji zwracali uwagę i zadawali pytania do Ministra Zdrowia w aspekcie wyceny świadczeń, braków kadr medycznych, funkcjonowania DPS-ów, rehabilitacji. M. Miłkowski nie odpowiedział na wszystkie pytania (posiedzenie komisji do odsłuchania na stronie sejmu RP) natomiast zwrócił uwagę na dokument, który był w opiniowaniu wewnętrznym w lipcu 2021 roku i jest zamieszczony na RCL „Zdrowa przyszłość”, który miał być wspólny dla Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. W uzupełnieniu informacji wiceminister S. Szwed poinformował, że z uwagi na zbyt dużą różnorodność zakresu działań poszczególnych ministerstw ma powstać dokument strategii odrębny dla Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w zakresie „Rozwoju usług społecznych”, który ma być przyjęty w marcu b.r Ponadto jednoznacznie wybrzmiało, że nie ma mowy o likwidacji DPS i wskazał na pomoc osłonową dla DPS oraz przeznaczone środki na usługi asystenckie i opiekę wytchnieniową. Z uwagi na ograniczony czas pracy Komisji zakończono ich pracę zachęcając do zaangażowania się w opiniowanie wskazanych dokumentów.
Notatkę sporządziła Mariola Łodzińska
Dokumenty do pobrania:
Informacja Ministra Zdrowia na temat opieki długoterminowej zobacz PDF